Dalších 15 Buddhových Citátů O Životě, Díky Nimž Najdeš Radost, Pokoj A Štěstí

Dalších 15 Buddhových motivačních citátů o životě, díky nimž najdeš radost, pokoj a štěstí

Buddha. Člověk, ke kterému chovám neskonalý respekt. Osoba, kterou neuvěřitelně obdivuju.

Možná proto, že se vzdal všeho toho bohatství, postavení, moci a slávy, jen proto, aby zachránil svět. Možná proto, že konal nezištně a obětavě, bez postranních či sobeckých motivů. A možná proto, že měl čisté úmysly, správné hodnoty a srdce na pravém místě. A možná pro jeho skvělé motivační citáty o životě, haha.

Tak nebo tak, je toho na něm opravdu spousta, co se dá obdivovat. Je tolik směrů, v nichž by nám měl jít příkladem. Podařilo se mu přece do světa přinést mnohem víc radosti, lásky a štěstí. Ukázal lidem, jak ve svém životě pěstovat kritické myšlení, spokojenost, klid, lásku a dobrotu.

Rozepisovat se o něm ale moc nebudu, protože jsem všechno to podstatné a důležité zmínil už v prvním článku s výroky tohohle velikána, takže jestli tě jeho osobnost zajímá víc, určitě klikni i na předchozí článek – 15 Buddhových citátů o životě, díky nimž najdeš radost, pokoj a štěstí. Ujišťuju tě, že stojí za to! 😉

Přeskočme tedy rovnou k podstatě. Tady je dalších 15 Buddhových motivačních citátů o živote, které ti ukážou, jak si zpříjemnit a užít svůj pobyt na této Zemi. 15 výroků, které ti vnuknou pár myšlenek, jak žít spokojeněji, šťastněji, vyrovnaněji, se správnými hodnotami a klidem v duši.

1. Každé ráno se znova narodíme. To, co uděláme dnes, je to, na čem záleží.

Vždycky, když ráno rozlepíš oči a posadíš se na postel, je to chvíle, kdy jsi to jenom ty versus těch následujících 16 hodin, které jsou jen a jen tvoje, jen k tomu, abys v nich nadělal rozruch.

Neodkládej důležité věci ani nečekej, kdy budou perfektní. Udělej to, co můžeš, a začni teď. Zítřek je i tak jenom iluze. Mystická krajina, ve které žije 99 % nesplněných snů, plánů a přání. Je jako černá díra, která zhltne všechno, co do ní odložíš. Přestaň s tím. Dnes máš přece k dispozici celý den. Udělej něco, co bude v tvém životě znamenat rozdíl. Udělej něco, díky čemu na sebe budeš pyšný.

2. Je daleko lepší dobře cestovat než dorazit do cíle.

Jistě, doběhnout do cíle je skvělý pocit, to nepopírám. Ale na to máme celý život. Sny, které mnozí mají, jsou velké, a tak přirozeně vyžadují hodně času, než dozrají, než se naplní. A to si spousta lidí neuvědomuje.

Mermomocí si přejí, aby tam už konečně dorazili, a absolutně nechápou, že pro jejich dosažení obětují desítky let. Desítky let, ve kterých jim utekl všechen ten život. Bezpočet příležitostí k tomu, aby se smáli, milovali a užívali si všechny ty krásy a pokušení, které si pro ně svět kolem připravil.

Do cíle uhánějí tak rychle, že jim všechno to, z čeho se život vlastně skládá, uniká. A často to končívá tragicky. Když konečně do toho cíle dorazí, nečekají je žádné fanfáry, žádný ohňostroj. Jen dosažený cíl, který je v konečném důsledku stál příliš. Nedělej tu samou chybu. Nezapomeň si tu cestu užít.

3. Lepší než tisíce prázdných slov je jedno, které ti přinese mír.

Óóóó… Tam venku je tolik lidí, kteří jenom vykládají. Plácají, melou pantem a dokolečka si jedou o tom, co by chtěli, jak by si to představovali a co by v budoucnu toužili udělat. Ale v konečném důsledku je úplně jedno, co jim vyjde z úst, protože svým slovům nikdy nedostojí.

Nebuď jako oni! Ať ti tento motivační citát pokaždé připomene následující… Řekni míň a udělej víc. Dodrž své sliby. Mluv jenom tehdy, když máš co říct. Neplácej jenom proto, aby řeč nestála. Ticho léčí a často vybuduje mezi lidmi daleko silnější pouto, než kdy dokážou slova.

A ještě k tomu jednomu slovu, které ti přinese mír. Pro každého je to něco jiného. Pro někoho je to pokoj. Pro někoho láska. Může to být radost, smích i štěstí. Důležité je, abys ty našel to své. Abys objevil to, co uklidní tebe. Najdi ho a činnost, kterou popisuje, praktikuj tak často, jak to jen půjde. Protože to bude právě ona, která ti do života přinese spokojenost, vyrovnanost a zmíněný mír.

4. Dokonce ani smrti se nemusí obávat ten, kdo žil moudře.

Jistě, nikomu se nechce z tohoto světa. Dokonce ani lidé, kteří se touží dostat do nebe, nechtějí umřít, aby se tam dostali. Je to přirozené.

Ale smrt je přirozený cyklus. Něco, nad čím nedokážeme vyhrát. Osud, který máme už dávno zpečetěný. Ale není potřeba se jí bát. Právě naopak, měla by nás motivovat. Neměla by nám dovolit usnout na vavřínech. Měla by nás pohánět dopředu a kopat do zadku vždycky, když se nás pokouší přemoct lenost, odkládání nebo prokrastinace.

Proto taky najdeš plný internet výroků, že bys měl žít naplno. Proto všichni hlásají, že bys měl využít každý okamžik, který ti byl dán, a soustředit se hlavně na ten přítomný. Protože jednoho dne z tohoto světa odejdeš, a je to jen a jen na tobě, jestli to bude s nesplněnými sny a výčitkami, nebo se skvělými vzpomínkami a pokojem v srdci.

A pokud bys ten svůj život milerád nakopnul a dodal mu novou šťávu, určitě hoď očkem na článek 10 důležitých připomínek, které ti pomůžou prožít život na maximum (tento příspěvek je písaný slovensky). Tam už nějakou tu inspiraci určitě najdeš. 😉

5. Trpělivost je klíč. Pamatuj, džbán se naplní kapku po kapce.

V životě uspějí jen ti vytrvalí. Neexistují totiž žádné magické pilulky, žádné zázračné návody, nic, co k tobě přitáhne úspěch ze dne na den. A ať už v životě toužíš po čemkoli, věz, že jestli chceš vybudovat něco, co vytrvá, musíš to vybudovat na pevných základech.

Rodina. Zdraví. Úspěch v podnikání. Splnění snů. Všechno tohle vyžaduje neustálou práci a ustavičnou péči. Tak už to konečně pochop, protože když budeš hledat rychlokvašená řešení, jediné, co nakonec najdeš, bude zklamání.

6. Uč všechny tuto trojnásobnou pravdu. Šlechetné srdce, milá slova a život plný služby a soucitu jsou věcmi, které obnoví lidskost.

Nádherní a inspirativní citát o živote a o světě, že jo?! Proč? Povím ti.

Můžeš buď naříkat, jak jsou lidi zlomyslní a krutí, anebo můžeš být tou změnou, kterou chceš vidět ve světě. Můžeš si každému okolo sebe stěžovat, jak jsou ti Slováci a Češi hrozní a nepřejícní, anebo jim můžeš naopak ukázat, jak být lepší, milejší, vlídnější a nápomocnější. A ještě poslední myšlenka… Můžeš se buď odlišit a být správný, nebo se k nim můžeš přidat a stěžovat si a brblat i dál. Tak jak to bude?

7. Čím míň budeš reagovat na negativní lidi, o to klidnějším se tvůj život stane.

Buď ostražitý a před jedovatými lidmi se měj na pozoru. Dokážou ti totiž v životě nadělat pořádné zmatky. Dej si proto bacha a nedovol, aby jednání druhých lidí zničilo tvůj vnitřní klid. Nenech se stáhnout na jejich úroveň a nedovol, aby do tvého života přinesli zbytečné drama.

Vždy, když na takové lidi narazíš, uděláš nejlíp, když je obejdeš pořádně velkým obloukem. A to, že by neměli mít žádné místo v tvých sociálních kruzích, to snad psát ani nemusím, doufám, že je ti to jasné.

8. Jsme formováni svými myšlenkami. Staneme se tím, co si myslíme. Když je mysl čistá, radost nás následuje jako stín, který nikdy neodejde.

To nejsou žádné fantasmagorie, není to žádná věda. Tvé myšlenky totiž ovlivňují absolutně všechno. Tvé přesvědčení, tvé priority, tvá slova, tvé kroky… Opravdu všechno.

Děláš přece to, o čem jsi přesvědčený, že je správné. To, co si myslíš, že je pro tebe dobré. Takže tvé myšlenky ovlivní tvé kroky a tvé kroky zase ovlivní to, kterým směrem se v životě vydáš a kam dojdeš. Všechno je to propletené, jako by si uprostřed upletl pavučinu křižák.

Věz tedy, že pokud přechováváš dobré myšlenky, ty inspirativní, cílevědomé a dobrosrdečné, dostanou tě na skvělá místa. Pokud naopak přechováváš takové, které tě ničí… Umíš si asi představit, jak to dopadne v tomhle případě.

A jen tak mimochodem, přechovávání jedovatých myšlenek je jednou z věcí, kterými si nepředstavitelně komplikujeme život. Víc o tom píšu v knize 100 způsobů, jak si zbytečně komplikujeme život (a jak s tím přestat!), která od lidí sbírá úžasné reference. ;P

100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život

Kdyby sis tedy ten svůj rád komplikovat přestal, možná je tato kniha něčím, co by sis mohl rád přečíst. Proto si stáhni úryvek z knihy ZDE a přesvědč se, jak je skvělá na vlastní kůži. No zpět k článku.

9. Nevěř ničemu, nehledě na to, kde jsi to četl nebo kdo to říkal, dokonce ani když jsem to řekl já, pokud se to nebude shodovat s tvým vlastním přesvědčením a zdravým rozumem.

Tvým ultimátním úkolem na tomto světě je stát se sebou samým. Pardon, nejlepší verzí sebe sama. To znamená, že budeš originál, jediný svého druhu. A když takovým být chceš, musíš mít na věci vlastní názor. Mít vlastní přesvědčení a vlastní hodnoty. Nemůžeš po každém dokola opakovat jako zaseknutý gramofon.

Vyslechni si názory druhých lidí a utvoř si vlastní. Sám sis už přece něco prožil. Máš za sebou zkušenosti, zkoušky, chyby a poučení, které za sebou nemá nikdo jiný. Spoj to tedy všechno dohromady a namíchej si vlastní mix. Protože tam, kde si myslí všichni to samé, tam se moc nemyslí. Tak na to pamatuj.

10. Každá lidská bytost je sama strůjcem svého zdraví nebo nemocí.

Tvé tělo je jako zrcadlo. To, jak se k němu budeš chovat a jak s ním budeš nakládat, to všechno velice rádo odrazí. Když ho budeš krmit odpadem, fungovat dobře určitě nebude a vypoví ti službu mnohem dřív, než by sis vůbec představoval. Když se k němu budeš ale chovat s respektem, který si zaslouží, bude vzkvétat a bude tě poslouchat mnohem dýl, než bys vůbec žádal.

Cvič. Stravuj se moudře. Nehroť to. A dopřej mu oddech. A samozřejmě, vedle celé té fyzické stránky nezapomínej ani na tu psychickou. To, že se staneme tím, na co myslíme, jsi už četl. A věz, že negativní a jedovaté myšlenky ti tělo oslabí, zatímco ty pozitivní ho udrží ve skvělé kondici. O důvod víc myslet optimisticky, nemyslíš? O důvod víc zapamatovat si tyto skvělé motivační citáty, nemyslíš??! 😉

11. Hněv nepřekonáš hněvem, ale láskou.

Zapomeň na to hloupé pořekadlo, které se stalo hymnou vesnických alkoholiků. Klín klínem nevyrazíš. Tma nevyžene tmu, to dokáže jen světlo. Nedůvěru nepřekonáš podezříváním, zbavíš se jí, jen když ji nahradíš důvěrou.

Namísto toho, abys začal nenávidět lidi, kteří ti ublížili, jim odpusť a hoď to všechno za hlavu. Jen tak se od nich dokážeš odpoutat. Jen tak se v životě dokážeš pohnout dál. A že se pohnout musíš. Protože zůstat zaseknutý na jednom místě, to je smrt.

12. Buddhy se zeptali: „Co jsi získal meditací?“, Buddha odpověděl: „Nic. Avšak něco jsem ztratil – hněv, úzkost, deprese, nejistotu a strach ze stárnutí a smrti.“

Ještě pořád si meditaci tolik lidí spojuje s mnišských rouchem a životem v klášteře, až je to vtipné. Při meditaci nejde o to odevzdat se bohu nebo naučit se levitovat. To vůbec.

Meditace ti pomůže uklidnit mysl. Uklidit si v myšlenkách. Najít chvilku klidu v tomhle chaotickém světě. Prodýchat všechno to špatné a nechat to jít. Zbavit se jedovatých myšlenek. Rozloučit se se strachem, stresem a nervozitou. Meditování ti toho dá tolik, že bych o něm mohl napsat celý článek. Dá ti toho tolik, že by bylo hříchem nedat mu šanci.

A nejlepší na tom je, že ti zabere jen chvilku. Koneckonců, ne nadarmo se nachází i v článku 15 důležitých věcí, které můžeš stihnout do 15 minut (tento příspěvek je písaný slovensky). 😉

13. Cesta není ve hvězdách. Cesta je v srdci.

Jeden z mých oblíbených motivačních citátů o životě.

Noc co noc se můžeš vyplížit na střechu paneláku a sledovat hvězdy s nadějí, že ti dají znamení, kterým tě navedou tím správným směrem. Jenomže věz, že odpověď na to, kterým směrem by ses měl vydat, v nich nikdy nenajdeš. Protože ta odpověď, ta se ukrývá v tobě. Ve tvém nitru, v tvém srdci.

Začni mu tedy naslouchat. Jdi za tím tenkým hláskem, který ti našeptává. Věnuj se víc věcem, které v tobě vzbuzují nadšení. Protože ty nejsou náhodné, ty jsou tvým posláním. A tvoje poslání, to tě povede napříč celým životem, to tě bude vést tím správným směrem, to vymodeluje tu cestu, kterou tolik hledáš v těch hvězdách.

14. Neexistuje žádný oheň silnější než vášeň, žádný žralok dravější než nenávist, není žádná past důmyslnější než bláznovství a žádný proud silnější než chamtivost.

Když jednou zahoříš vášní, bude to oheň, který tě pohltí. Co se jí oddáš, bude každým dnem sílit, pořád víc a víc. Přiláká lidi z daleka, jen aby ho viděli, jen aby se ohřáli. Bude za tebe mluvit hlasitěji než slova, zřetelněji než skutky. Ten oheň se stane vším tím, co ztělesňuješ a za čím stojíš. A jakmile se jednou své vášni odevzdáš, ten plamen nedokáže nikdo uhasit.

Naopak nenávist, to je bestie. Jestli ji přirovnáš ke žralokovi, krokodýlovi nebo hadovi, na tom nesejde. Podstata je zachycená v tom, že kdykoli ji budeš ve svém životě pěstovat, sežere tě.

Bláznovství, to je něco, čemu když propadneš, budeš ztracený. Když se necháš oklamat a sedneš na lep propagandě a konzumu, které se dnešním světem šíří, bůh ti pomáhej, jak se říká.

A konečně, chamtivost, to bude tvůj nejtěžší nepřítel. Když se jí poddáš, a je úplně jedno, že si budeš chtít jenom smočit kotníky, stáhne tě silněji, než by dokázal Golfský proud nebo vodní vír. Je jako kyselina, která ti kápla za límec. Nezastavíš ji, až dokud se neprožere tvým nitrem až na samé dno. Zničí tě.

15. Když něco stojí za to, abys to dělal, dělej to celým svým srdcem.

Neodkládej všechny ty důležité věci, pro které ti hoří srdce. Neupřednostňuj věčně všechno ostatní před činnostmi, které miluješ. Je nejvyšší čas, aby sis konečně svůj život i trošku užil. Začni tedy dělat to, pro co máš nadšení. Dělej to často a dovol, ať tě to celého pohltí. Tvůj život dostane úplně jiný rozměr, věř mi, mluvím z vlastní zkušenosti.

A vedle uhánění za svými sny je tu i hromada maličkostí, které opravdu stojí za to dělat, tak na ně nezapomínej a inspiruj se v článku 20 činností, které tě udělají nejšťastnějším člověkem na světě (tento příspěvek je písaný slovensky). 😉

Tááák, a tohle byl poslední motivační citát o životě od tohoto velikána, kamaráde. Věřím, že jestli jsi dočetl až sem, článek stál skutečně za to. Pokud se ti tedy líbil nebo ti dokázal pomoct, vyjádři mu svoje sympatie a sdílej ho na sociálních sítích, pošli kámošovi, nebo ho aspoň lajkni, ať vím, že se podařil. 😉

A samozřejmě se nezapomeň přihlásit k NEWSLETTERu, abychom zůstali v kontaktu. Inspirativní články, jako je tenhle, zveřejňuju každý týden a byla by velikánská škoda, kdyby ti další unikly. Hoď tedy svůj mail do políčka níž, pod biografií autora, a já tě na každý další osobě, rád a zdarma upozorním. 😉